Bozita
Agria

Kontakt

Har du material till hemsidan så ser vi gärna att ni skickar det till webmaster, kontaktinformation hittar ni här

SVKs
RIKSUTSTÄLLNING 
ARBOGA
31 maj 2009

Domare: 
Per H Nymark – Norge, Vidgis Nymark – Norge, Marianne Gyárfás – Ungern

BIS 2009 - Norrbaggen's H'lukas

BIS 2009 - Norrbaggen's H'lukas

Finalresultat

(med reservation för ev felaktigheter)

BIS-final

BIS-1 korthårig vorsteh SV-08 Norrbaggen’s H’lukas N10173/04 Född 2004-03-14, E. NV-03 Norrbaggen’s F’ Zingo , U. NV-02 Norrbaggen’s C’frigg , Uppf Äg Selvåg Arne, Biristrand, Norge

BIS-2 strävhårig vorsteh Frigga S21437/2007 Bsk Född 2007-03-04, E. J Irre, U. Kalkbäckens Chira , Uppf Widenfalk Bengt, Erikslund , Äg Andersson Pia, Surahammar

BIS-3 ungersk vizsla, korthårig J Madarasz Malva S37929/2004 Korthårig Född 2004-05-07, E. SV-99-00 LPI SUCH NUCH INTUCH S LCH Vadoca Mikor , U. J Busvizslans Asztra , Uppf Äg Pettersson Kristina, Jönåker

BIS-4 kleiner münsterländer J Lokkeberget’s Igor S29085/2009 Född 2008-03-10, E. J NV-07 NORDV-07 WW-08 SUCH INTUCH Rogstabergets Jackson Browne , U. J NV-02 NORDV-02 SV-04 Lokkeberget’s Fixi’t Frida , Uppf Thoresen Pål, Ytre Enebakk , Äg Persson Leif, Dyltabruk

BIS-R grosser münsterländer Våråsen’s Pondus Qubic S43652/2006 Född 2006-05-30, E. Beizjägers Matze , U. NORDV-07 SV-02 SV-05 SV-06 Våråsen’s Ålga-Åhlivia , Uppf Äg Klavenäs Pettersson Gunilla, Pettersson Ulf

BIS-oplac ungersk vizsla strävhårig SV-08 Quodian’s Xerxes S41061/2007 Strävhårig Född 2007-03-27, E. Csövárberki Okos , U. NLCH Quodijin’s Brioche , Uppf L.h. Van Essen-V/d Hout, Nederländerna , Ägare Fredén Marie, Prästgårdsvägen 3, 81493 Skutskär

BIS-Veteran
1 korthårig vorsteh- INTUCH J NORDUCH SJCH Klevportens Kalma S21515/99 Äg Lundgren Ann, Lillpite 

2 kleiner münsterländer –
Contramarkens Dimma S22293/99 Äg Skotte Marina, Tärendö
3 strävhårig vorsteh – INTUCH J NUCH NV-06 SJCH SUCH Asch S30723/2001 Äg Roselin Ingemar, Kristinehamn

BIS-Valp
strävhårig vorsteh – Hedängens I-Coral S16067/2009 Äg Olofsson Ingrid Tomas, Tidaholm

BIS-Avelsklass
Strävhårig vorsteh – NUCH SUCH Anna N12133/01 Uppf Gundersen Gunnar, Gamle Hagan

BIS-Uppfödarklass
Ungersk vizsla korthårig – Pettersson Kristina, Jönåker, KENNEL MADARASZ

Övriga resultat-CK/Cert

KORTHÅRIG VORSTEH Hanar
SV-08 Norrbaggen’s H’lukas N10173/04 Äg Selvåg Arne, Norge BIR BIS-1
Norrbaggen’´s J Snötass N07887/07 Äg Selvåg Arne, Norge 2 bhkl
Gruffwe Rijs Dkn Amex S18531/2008 Äg Sucksdorff Jens, Bro 3 bhkl
Ormkullens Hugo-Boss S27909/2008 Äg Kaati Eriksson Katarina, Koskullskulle 4 bhkl
Tvärnypets Kaise S16128/2008 Äg Pettersson Nils, Hedemora R bhkl
J Birkhahn Baron S61787/2007 Äg Tynkkynen Kimmo, Glanshammar 
Gruffwe Rijs Dkn Akkar S18529/2008 Äg Persson Mats, Nyhammar 
Norrbaggen’s H’grim S60714/2004 Äg Stam Ström Gunilla, Mora
SJCH SUCH Ormkullens Titan S22825/2002 Äg Burk Mikael, Malmberget 
NUCH Volelia’´s Freke 17767/03 Äg Huse Gerd Inger o Knut, Norge SUCH
Tikar
J Fredmarkens Fräza S39352/2006 Äg Holmström Mikael, Rimbo 1 btkl BIM
Volelia’´s Tuva 17772/03 Äg Glomseth Audun, Norge 2 btkl
Norrbaggen’s H’tyra S33324/2008 Äg Stam Ström Gunilla, Mora 3 btkl
Fjällvittran’s Snö-Yra S23763/2006 Äg Wickström Hans, Sollerön 4 btkl
Exet’s Axa S60602/2006 Äg Gyulai Peter, Lidingö R btkl
J SUCH Fasantorpedens Dw Iris S69842/2004 Äg Eriksson Christina, Surahammar 
J Tvärnypets Jikita S40546/2006 Äg Lundgren Stefan, Umeå
Volelia’´s Gyda 17771/03 Ägare Huse Gerd Inger o Knut, Norge 
J Ytterforsens Piri Piri S28611/2006 Äg Lundgren Ann, Lillpite

BIR, BIS-veteran: INTUCH J NORDUCH SJCH Klevportens Kalma S21515/99 Äg Lundgren Ann, Lillpite
BIR-valp: Tjädrarns Calla S65640/2008 Äg Andersson Kerstin, Ockelbo
UPPFÖDARKLASS BIR, BIS-2: Selvåg Arne, Biristrand, KENNEL NORRBAGGEN´S
STRÄVHÅRIG VORSTEH Hanar
Hella’s Odin N06745/04 Bsk Äg Sörlie Öyvind, Fjellvang, Norge 1 Bhkl BIM
INTUCH J NUCH NV-06 SJCH SUCH Asch S30723/2001 Äg Roselin Ingemar, Kristinehamn 2 Bhkl BIR-vet, BIS-3 veteran
Hella’´s Ozzy Osbourne N06744/04 Äg Saltnes Pernille, Norge 3 Bhkl
Kiefer’s Duff S12226/2008 Äg Pettersson Lars, Örebro 4 Bhkl
Tikar
Frigga S21437/2007 Äg Andersson Pia, Surahammar 1 Btkl BIR
NUCH Nordjv06nv08 Hella’´s Q-Tips N02267/2006 Äg Pedersen Eva & Kent, Norge 2 Btkl
J Sara S33478/2004 Äg Kleist Ulf, Skänninge 3 Btkl
J Hedängens G-Tosca S12464/2007 Äg Johansson Jimmy, Skövde 4 Btkl
J Carnbrings Nanna S40798/2007 Äg Carnbring Malin & Claes, Kolbäck R-Btkl
BIR, BIS-valp: Hedängens I-Coral S16067/2009 Äg Olofsson Ingrid, Tidaholm
AVELSKLASS BIR, BIS-1: NUCH SUCH Anna N12133/01 Uppf Gundersen Gunnar, Gamle Hagan
UPPFÖDARKLASS BIR: Tall Christina, Enköping, KENNEL KIEFER’S

UNGERSK VIZSLA, KORTHÅRIG Hanar
J Busvizslans Cimbora Csákó S21508/2005 Äg Olebjörk Karin, Södertälje 1 Bhkl BIM
Max S21101/2007 Äg Hellberg Rolf, Insjön 2 Bhkl
Roughshoot Casper Of Sweden S46850/2008 Ägare Olsson Berit, Örebro 3 Bhkl
Vadoca Korint S12800/2008 Äg Andersson Tommy, Jokkmokk 4 Bhkl
J Madarasz Nemes S50167/2006 Äg Höök Karin, Linköping R Bhkl
Tikar
J Madarasz Malva S37929/2004 Äg Pettersson Kristina, Jönåker 1Btkl BIR
J Busvizslans Drága Diva S53588/2007 Äg Kits Nilsson Eva, Hallstahammar 2 Btkl
Annie Z Králova Dvora S63747/2008 Äg Kits Nilsson Eva, Hallstahammar 3 Btkl
SJCH SUCH Contessa Av Miessevárri S63110/2003 Äg Kits Nilsson Eva, Hallstahammar 4 Btkl
Fraunars Angyal S30255/2009 Äg Poór Katalin, Charlottenberg R Btkl
Celicia’s Alice S63449/2008 Äg Pohl Gneib Ann-Kristin, Stockholm 
Madarasz Orca S22089/2008 Äg Pettersson Kristina, Jönåker 
J Vadoca Jaroslava S19924/2005 Äg Hallencreutz Feledi, Mölnbo
BIR-Veteran: J NORDV-02 SV-00 Frida-Elanor S38136/98 Äg Kits Nilsson Eva, Hallstahammar 

Avelsklass BIR: J Busvizslans Asztra S44957/2001 Äg Pettersson Kristina, Jönåker
Uppfödarklass BIR, BIS: PETTERSSON KRISTINA, JÖNÅKER, KENNEL MADARASZ
KLEINER MÛNSTERLÄNDER Hanar
J Lokkeberget’s Igor S29085/2009 Äg Persson Leif, Dyltabruk 1 Bhkl BIR
INTUCH J NORDV-07 NV-07 SUCH WW-08 Rogstabergets Jackson Browne S27068/2003 Äg Wängvik Annika & Kg, Töllsjö 2 Bhkl

Tikar
Gina Vom Forstweg S28227/2008 Äg Wingårdh Carl Göran, Ängelholm 1 Btkl BIM
SUCH SV-08 The Hazel Grouse’s B Sirocco S29852/2004 Äg Morgan Robin, Malmö 2 Btkl
Quorum’s Uzzi S57299/2003 ÄgPersson Annika, Markaryd 3 Btkl
Rogstabergets Annie Lennox S69351/2006 Äg Norling Bengt, Katrineholm 4 Btkl
J Hedängens Loka Alena S53198/2004 Äg Alleborg Catarina, Landvetter R Btkl
BIR-Veteran:Contramarkens Dimma S22293/99 Äg Skotte Marina, Tärendö 

Avelsklass BIR: INTUCH J NORDV-07 NV-07 SUCH WW-08 Rogstabergets Jackson Browne Äg Wängvik Annika & Kg, Töllsjö
GROSSER MÛNSTERLÄNDER Hanar
Våråsen’s Pondus Qubic S43652/2006 Äg Pettersson Ulf, Bro 1Bhkl BIR
Vassfjärden’s Aiko S23993/2008 Äg Kohler Robin, Stockholm 2 Bhkl
Tikar
Vassfjärden’s Aja S23995/2008 Äg Kennedy Nordqvist Claes, Göteborg 1-Btkl BIM
Vassfjärden’s Edla S54889/2004 Äg Åström Annica, Tyresö 2 Btkl
BIR-valp: Vassfjärden’s Balder S18253/2009 Äg Persson Martin, Alingsås
UNGERSK VIZSLA, STRÄVHÅRIG
BIR: SV-08 Quodian’s Xerxes S41061/2007 Äg Fredén Marie, Skutskär

Stort tack till våra lotteri-sponsorer:
Re Dog – www.redog.se
HMK jakt & vapen www.hmkjakt.com
Azzcon Group www.azzcon.com
Djurmagasinet/ Västerås www.djurmagasinet.se

___________________________________________________________

senast uppdaterad
12-jun-09
Resultat