Bozita
Agria

Kontakt

Har du material till hemsidan så ser vi gärna att ni skickar det till webmaster, kontaktinformation hittar ni här

Resultat riksutställning 2011

Domare: Riita Lathovaara och Raija Tammelin.

Best in Show, korthårig vorsteh JWW-08 Björnkärrets Lady Dagmar, äg Lennart Gullberg,Lindome/Cecilia Gylén, Fjärdhundra.

Stort tack till våra sponsorer: Eucanuba (Servera Pet Foods AB), Agria djurförsäkringar, Busvizlans kennel. Ett stort tack också till alla som skänkt priser till lotteriet.

 

Best in Show final

 

BIS-1, korthårig vorsteh

JWW-08 Björnkärrets Lady Dagmar, äg Lennart Gullberg,Lindome/Cecilia Gylén,Fjärdhundra

 

BIS-2, strävhårig vorsteh

Lillsvan Flax, äg Helena Widell, Flen

 

BIS-3, långhårig vorsteh

Tikka, äg Odd Spandow, Grödinge

 

BIS-4, kleiner münsterländer

Contramarkens Hatjo, äg Ellen Vesterlund, Spånga

 

BIS-R, ungersk vizsla

SE UCH Annie Z Králova Dvora, äg Eva Kits Nilsson, Hallstahammar

 

BIS-Veteran korthårig vorsteh

DK UCH FI UCH J NO UCH SE UCH Väntans Blossa, äg Lennart Gullberg, Lindome

 

BIS-Valp korthårig vorsteh

JaktfjällansNimbus, äg Daniel Lindström, Norrtälje

 

BIS-Avelsklass korthårig vorsteh

DK UCH FI UCH J NO UCH SE UCH Väntans Blossa, äg Lennart Gullberg, Lindome

 

BIS-Uppfödarklass korthårig vorsteh

Kennel Björnkärrets, Lennart Gullberg, Lindome

 

 

Övriga resultat-CK/Cert

 

LÅNGHÅRIG VORSTEH

Tikka, Äg Odd Spandow, Grödinge, CK, BIR

Allas Vår Fido Fähund, Ann-Sofie Karlsson, Ljungbyholm, CK, BIM

 

UNGERSK VIZSLA KORTHÅRIG

SE UCH Annie Z Králova Dvora, äg Eva Kits Nilsson, CK, BIR

 

KORTHÅRIG VORSTEH

Hanar

Jomfrutoppen´s Fib Aragon, äg Thomas Ellefsen, Svarstad, cert 1 Bhkl BIM

DK V-10 FI UCH NORD UCH SE V-09 SE V-10 Björnkärrets Graf Siegfried, äg

Lennart Gullberg, Lindome, CK 2 Bhkl

SE JCH SE UCH Birkhahn Kaiser, äg Inger Eriksson, Glanshammar, CK 3 Bhkl

Axe Lakes Faxi, äg Ove Johansson, Deje, CK 4 Bhkl

Axe Lakes Frodo, äg Alf Lidner, Ervalla, CK

Stersmyras Drott af Strolch, äg Helen Westerlund, Stöde, CK

Tappra Sky, äg Madeleine Lodin Eriksson, Uppsala, CK

Birkenwald Corrack, äg Henry Tors, Sälen, CK

Kappetorps G Rick, äg Ove Olsson/Charlotta Melberg Olsson, Kumla, CK

Tvärnypets Kaise, äg Nils Petersson, Falun, CK

SE UCH Birkhahn Baron, äg Kimmo Tynkhynen, Glanshammar CK

NORD JV-07 SE UCH Stersmyras Cato af Polo, äg Peter Engberg, Stöde CK

 

Tikar

JWW-08 Björnkärrets Lady Dagmar, äg Lennart Gullberg,Lindome/Cecilia Gylén,Fjärdhundra, CK 1 Btkl

Birkeskogen´s C B M Iza, äg Jaana Arvidsson, Alingsås, CK 2 Btkl

DK UCH FI UCH J NO UCH SE UCH Väntans Blossa, äg Lennart Gullberg,Lindome/, CK 3 Btkl

Gruffwe Rijs Ekf Cresta, äg Ulrika Ågren Moström, Uppsala, Cert 4 Btkl

Tappra Skutta, äg Philippa Järvinen, Stockholm, CK

Gruffwe Rijs Ekf Caracca, äg Eva Lång, Borlänge, CK

Gruffwe Rijs Dkn Akkja, äg marika Ericson, Falun, CK

Gruffwe Rijs Ekf Caramba, äg Ann Marie Fagerberg, Falun, CK

Gruffwe Rijs Ekf Chiripa, äg Lars Jobs Tillgren, Borlänge CK

SE UCH Towas Carma, Senad Sadomerovic, Nora, CK

 

KLEINER MÜNSTERLÄNDER

Hanar

Contramarkens Hatjo, äg Ellen Vesterlund, Spånga, CK 1 Bhkl BIR

 

Tikar

Münsterholkens A Kanja, äg Kenth Naarttijärvi, Kiruna, Cert 1 Btkl BIM

INT UCH NORD UCH Xantemi´s Exa, äg Kenth Naarttijärvi, Kiruna, CK 2 Btkl

 

STRÄVHÅRIG VORSTEH

Hanar

Lillsvan Flax, äg Helena Widell, Flen CK 1 Bhkl BIR

Alf Vom Nordfelder-Hof, äg Rutger Lindahl, Nyköping,Cert 2 Bhkl

Kimmax Caruso, äg Maria Sandström, Södra Sanby, R-Cert 3 Bhkl

Bruno, äg Tommy och Meit Andersson, Norrtälje, CK 4 Bhkl

Lillsvan Sir-Boss, äg Pär Nilsson, Finspång, CK

 

Tikar

Kimmax Aica, äg Maria Sandström, Södra Sandby, CK 1 Btkl BIM

Munkefjellets Tiki, äg Ole Foyn, Larvik, Cert 2 Btkl

Hedängens I-Coral, Ingrid Olofsson, Tidaholm, R-Cert 3 Btkl

Nilssons Holly, äg Mattias Ölund, Blåsmark, CK 4 Btkl