Bozita
Agria

Kontakt

Har du material till hemsidan så ser vi gärna att ni skickar det till webmaster, kontaktinformation hittar ni här

Resultat Riksutställning 2010

ARBOGA 31 maj 2009

domare:
Britt-Marie Dornell – långhårig o korthårig vorsteh, korthårig och strävhårig vizsla
Mats Jonsson – grosser och kleiner münsterländer, strävhårig vorsteh

Finalresultat
(med reservation för ev felaktigheter)

BIS-final

BIS-1 korthårig vorsteh
FI UCH NO UCH SE UCH SE V-09 Björnkärrets Graf Siegfried S41815/2006  FÖDD 2006-05-05, E. Tobias Vom Hege-Haus , U. J SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH INT UCH Väntans Blossa , Uppf Gullberg Lennart, Lindome , Äg Gullberg Lennart, Lindome

BIS-2 kleiner münsterländer
J Munsterhusets Miroku S32641/2008  FÖDD 2008-04-17, E. Aaron Vom Ammerland , U. SE V-08 C.I.B SE UCH The Hazel Grouse’s B Sirocco , Uppf Morgan Robin Anthony, Malmö , Äg Magnusson Johan, Ängelholm

BIS-3 korthårig vizsla
J Busvizslans Drága Diva S53588/2007 FÖDD 2007-07-17, E. Kato , U. SE V-07 SE UCH DK UCH Busvizslans Cimbora Csiri , Uppf Kits Nilsson Eva, Hallstahammar , Äg Kits Nilsson Eva, Hallstahammar  cert 1 Btkl BIR

BIS-4 strävhårig vorsteh
J Hedängens G-Biskvi S12462/2007 BSK  FÖDD 2006-12-12, E. J SE UCH Nilssons Amor , U. J SE JCH Landinarnas Daisy , Uppf Olofsson Ingrid, Olofsson Tomas, Tidaholm , Äg Thunander Per-Anders, Tidaholm ck Cert 1 Btkl BIR

BIS-Veteran korthårig vorsteh
J NO UCH SE JCH SE UCH Gruffwe Rijs Kraka S34687/2002  FÖDD 2002-05-01, E. SE UCH Altersundets Bart , U. SE V-03 SE UCH NO UCH Pickabo , Uppf Ericson Marika, Falun , Äg Ericson Marika, Falun ck 1 Btkl BIM BIR-veteran

BIS-Valp korthårig vorsteh
Tappra Skutta SE11280/2010  FÖDD 2009-12-02, E. SE UCH SE JCH Ormkullens Titan , U. J SE LCH Väntans Busla , Uppf Järvinen Philippa, Stockholm , Äg Järvinen Philippa, Stockholm

BIS-Avelsklass korthårig vorsteh
J NO UCH SE JCH SE UCH Gruffwe Rijs Kraka S34687/2002  Uppf o Äg  Ericson Marika, Falun

BIS-Uppfödarklass korthårig vorsteh
Ericson Marika, Falun, Kennel Gruffwe Rijs

Övriga resultat-CK/Cert

KORTHÅRIG VORSTEH
Hanar
FI UCH NO UCH SE UCH SE V-09 Björnkärrets Graf Siegfried S41815/2006  Äg Gullberg Lennart, Lindome ck BIR  BIS-1
J Gruffwe Rijs Dkn Amex S18531/2008  Äg Sucksdorff Jens, Bro Cert 2 Bhkl
J SE UCH Birkhahn Baron S61787/2007  Äg Tynkhynen Kimmå, Glanshammar ck 3 Bhkl

Tikar
J NO UCH SE JCH SE UCH Gruffwe Rijs Kraka S34687/2002  Äg Ericson Marika, Falun   Ck  1Btkl BIM
Gruffwe Rijs eKF Cresta S41096/2009  Äg Moström Ågren Ulrika, Uppsala   ck  2Btkl
J Gruffwe Rijs dKN Akkja S18528/2008  Äg Ericson Marika, Falun cert  3Btkl
J SE UCH Fasantorpedens Dw Iris S69842/2004  ÄgKarlsson Patrik, Surahammar ck 4Btkl

BIR, BIS-valp: Tappra Skutta SE11280/2010  Äg Järvinen Philippa, Stockholm
BIM-valp: Tappra Skye SE11284/2010  Äg Wiklund Peter, Bromma

KLEINER MÛNSTERLÄNDER
Hanar
J Munsterhusets Miroku S32641/2008 Äg Magnusson Johan, Ängelholm ck 1 Bhkl BIR BIS-2
J Munsterhusets Nikko S32639/2008 Äg Lidström Fredrik, Svedala  ck cert 2 Bhkl
J SE UCH Lokkeberget’s Igor
S29085/2009  Äg Persson Leif, Dyltabruk  ck 3 Bhkl
J Falkentorps Ricco S14026/2005  Äg Johansson Ingemar, Kungälv  ck cert 4 Bhkl
INT UCH NO V-07 NORD V-07 SE JCH SE UCH WW-08 Rogstabergets Jackson Browne
S27068/2003 Äg Wängvik Annika, Töllsjö  ck R-Bhkl

Tikar
J Quorum’s Gill S45589/2007  Äg Manninger Elisabeth, Norrtälje ck Cert 1 Btkl BIM

UNGERSK VIZSLA, KORTHÅRIG
Tikar
J Busvizslans Drága Diva S53588/2007 ÄgKits Nilsson Eva, Hallstahammar ck Cert 1BTKL BIR  BIS-3

STRÄVHÅRIG VORSTEH
Hanar
Lillsvan Flax S58408/2008 Äg Widell Helena, Flen ck 1 Bhkl BIM

Tikar
J Hedängens G-Biskvi S12462/2007 Äg Thunander Per-Anders, Tidaholm ck Cert 1 Btkl BIR BIS-4
Höökabo’s Quality S31221/2006 Äg Fürst Magnus, Torsby ck 2 Btkl

Comments are closed.